Земјите на ЕУ се обидуваат да ги зајакнат границите за да го намалат миграцискиот притисок

Мигранти од Сирија
Мигранти од Сирија на грчко-турската граница / Фото: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Министрите за внатрешни работи на земјите од Европската унија, кои се најдоа под притисок на илегалната миграција, денеска побараа неколку акции за зајакнување и заштита на надворешните граници на блокот, јави Бета.

Министрите на Грција, Полска, Италија, Австрија и Франција, која во моментов претседава со ЕУ, учествуваа на конференција за гранична безбедност во Вилнус со еврокомесарката за внатрешни работи, Илва Јохансон.

Тие рекоа дека зајакнувањето на границите на ЕУ и борбата против шверцерите со луѓе ќе ги заштити граѓаните на ЕУ и животите на мигрантите и бегалците од Блискиот Исток и Африка кои се обидуваат да стигнат до Европа преку опасните патишта.

– Мораме да ги заштитиме нашите граници од агресија и мораме да го заштитиме нашиот народ, рече Јохансон.

Таа истакна дека пред сè, луѓето кои бегаат од сиромаштијата и конфликтите во нивните земји треба да бидат спречени да тргнат на пат, но и да се почитува правото на азил.

– Не треба да чекаме мигрантите да стигнат до нашите граници. Мораме да реагираме порано, рече еврокомесарот за внатрешни работи, нагласувајќи дека превентивните активности мора да ги почитуваат правата на поединците да бараат азил.

Полскиот министер за внатрешни работи, Мариуш Камински повика на промени во законот за миграција на ЕУ.

Полска и балтичките држави Естонија, Летонија и Литванија се соочуваат со прилив на мигранти на нивните граници кои се обидуваат илегално да влезат во ЕУ од Белорусија.

ЕУ го обвини белорускиот претседател Александар Лукашенко дека ја организира кризата со тоа што ги охрабрува мигрантите да дојдат во земјата и потоа ги носи на границата на ЕУ како одмазда за санкциите на Брисел.

Извор: МИА

Видео на денот