6 C
Скопје

Земјата лани била најтивка со децении поради короната

Научниците утврдија дека планетата Земја го имала најтивкиот период во изминатите неколку децении во текот на минатата година, бидејќи пандемијата значајно ја намалила активноста на човекот и неговото влијание на планетата, пишува британски Гардијан. 

Меѓународната група на сеизмолози од 33 земји измерила пд од педесет отсто во таканарешената амбиентална бучава, која ја создаваат луѓето кои патуват во фабриките во текот на својата работа, откако строгите епидемиолошки мерки стапија на сила во многу земји низ светот.

Екипата од стручњаци од швајцарската сеизмолошка служба од Универзитетот ЕТХ во Цирих, измерил дека во текот на минатата година пониско ниво на бучава на 185 од 268 анализирани сеизмички станици во светот, пренесува Гардијан.

 

Прочитајте и...  Анкета: Фајзер и Спутник В најпреферирани вакцини, 57,7 проценти од граѓаните би се имунизирале

 

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар