Земја во која работодавците ве тераат да го живеете животот и да патувате – Слободен печат
ЗабаваМагазин

Земја во која работодавците ве тераат да го живеете животот и да патувате

Додека во нашата земја, како и во останати земји едвај се добиваат две недели за одмор и патување, Австралијанците знаат како да живеат.

Имено, компанијата “Ernst & Young” им понудила на своите вработени 6 до 12 недели одмор “за живот”.

Што значи тоа?

Времето кое компанијата ви го нуди можете да го искористите за патување, извршување на некоја друга работа или едноставно одмарање во топлината на сопствениот дом.

Компанијата исто така им понудила на своите вработени кои имаат деца да ги искористат распустите и празниците за да поминат повеќе време со семејството или, како алтернатива, да работат половина работно време три месеци.

Како што проценуваат од “Ernst & Young”, вработените на кои им е дозволен поголем одмор за 11 отсто подобро ги обавуваатт своите работни задачи.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close