Зеленски за Русите: Некогаш сакаа да не уништат со глад, а сега со темнина и студ

Фото: BBC/printscreen

Украина го обвини Кремљ дека ја оживува геноцидната тактика на Сталин во текот на одбележувањето на сеќавањето на гладот ​​од советската ера во кој загинаа милиони Украинци во зимата 1932-1933 година.

На денот кога Украина се сеќава на жртвите на Холодомор, масовен и намерно предизвикан глад за време на советската ера, Украина се бори против руската инвазија со големи прекини на електричната енергија предизвикани од воздушните напади врз електрани за кои Киев вели дека имаат за цел да ја нарушат решителноста.

Некогаш сакаа да не уништат со глад, сега со темнина и студ“, напиша претседателот Зеленски на апликацијата „Телеграм“ и додаде: „Не смееме да се скршиме“.

Видео на денот