Зеленски во Белата куќа: Пет работи што Украина ги сака од САД

Зеленски и Бајден / Фото EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Што сака и што му треба на Киев од светската суперсила, додека се бори со руските сили?

Додека војната беснее дома, украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска треба да пристигне во Белата куќа. Тој ќе се сретне со неговиот американски колега на разговори, по посетата на седиштето на ОН во Њујорк.

Но, што сака Украина и што ѝ треба од САД во моментов? И уште поважно, дали Вашингтон може да ѝ го понуди?

Бајден и Зеленски/ Фото EyePress News / Newscom / Profimedia

1. Безбедносна и хуманитарна помош

Американскиот претседател Џо Бајден се обидува да ѝ даде на Украина дополнителни 24 милијарди долари безбедносна и хуманитарна помош за да помогне да се исфрли Русија од нејзина територија.

Сепак, и покрај тоа што вети дека ќе му помогне на Киев „колку што е потребно“, неговиот обид е длабоко неизвесен благодарение на растечкиот политички ќорсокак во Конгресот за федералните трошоци.

Републиканските пратеници се залагаат за широки буџетски кратења и се наѕира затворање на владата на крајот на месецот.

„Има многу поделби во домашната средина на Америка, особено на владино ниво“, вели Џорџина Тејлор, која ја истражува војната во Украина на Универзитетот во Лидс. „Зеленски ќе направи последен притисок за да се обиде да ја добие таа помош“.

2. Домашна поддршка за американската помош

Зад ќор-сокакот во Вашингтон се крие растечкиот партизански јаз, при што некои републиканци со мотото „Америка на прво место“ сакаат целосно да ја прекинат помошта за Украина.

„Постои страв од американската страна кога станува збор за испраќање повеќе пари“, изјави Тејлор за Еуроњуз, додавајќи дека десничарите се повеќе го критикуваат наводниот „бланко чек“ предаден на Киев.

Ова е нешто што првиот човек на Украина веројатно ќе се обиде да го реши, преку средби со американските законодавци од двете страни на политичкиот јаз за време на неговото патување.

Тејлор тврди дека Зеленски ќе сака да ја зајакне поддршката пред претседателските избори во САД во 2024 година, на кои може да дојде Доналд Трамп на власт.

Закочениот поранешен претседател – кој моментално се соочува со неколку кривични пријави – не се обврза да ја поддржува Украина во војната против Русија, велејќи во март дека сите сакаат „луѓето да престанат да умираат“.

Анкетата на Си-Ен-Ен минатиот месец покажа дека повеќето Американци се против давање повеќе пари на Украина, а 55 отсто рекле дека Конгресот на САД не треба да одобри дополнително финансирање.

Доналд Трамп / Фото: Melissa Sue Gerrits / Getty images / Profimedia

3. Поголема доверба во украинската контраофанзива

Напредокот на Украина во контраофанзивата дефинитивно ќе биде тема на разговор кога двајцата лидери ќе се сретнат, вели Џорџина Тејлор од Универзитетот Лидс.

„Тоа е многу тешка тема за дискусија бидејќи има толку многу фактори, но мислам дека САД би сакале да видат поголем напредок“, изјави таа за Еуроњуз. „Но, не мора да мислам дека ќе има силен притисок дека Киев треба да постигне придобивки на бојното поле, затоа што тоа е многу смело тврдење, особено кога не сте директно вклучени во борбите“.

Опремен со милијарди во западно оружје, Киев ја започна својата контраофанзива против руските сили во јуни. Напредокот е бавен, со цврст отпор на Москва.

Зеленски може да му пренесе на Бајден „постратешка визија“ за војната, додава д-р Џејд МекГлин, истражувач на Кралскиот колеџ, укажувајќи на „впечатливите разлики“ меѓу западните сфаќања за конфликтот и она на Украина.

Одеса, Украина/ Фото: Nina Liashonok/Ukrinform / Sipa Press / Profimedia

Украинскиот лидер ќе сака да каже зошто Украина треба да извојува тотална победа, која е оформена како целосно протерување на руските сили од нејзината територија.

„Од гледна точка на некои на Запад, војната сè повеќе се обликува бидејќи треба да има мир, а мирот вклучува компромис“, сугерира МекГлин, алудирајќи на аргументите дека Киев треба да и даде на Москва заземена земја во замена за запирање на непријателствата.

Сепак, истражувачот тврди дека Украина имала „прилично неодамнешни докази дека смирувањето не функционира“, наведувајќи ја руската прокси војна во источна Украина која започна во 2014 година.

„Огромното мнозинство Украинци не сакаат да прават компромиси за територијата поради заканата што би ја претставувала иднината на Украина и нивните деца. Тие ја мерат војната со многу помрачни термини отколку што би можеле да мислат некои западни набљудувачи“ вели тој.

4. Повеќе оружје

Друга точка на дневниот ред најверојатно ќе биде оружјето, при што на Украина и треба повеќе пушки и муниција во време на нејзината офанзива на југ и исток.

„Украинците нема нужно да бараат ново оружје. Главната поента е да го набават на време“, вели МекГлин. „Тоа беше клучната точка на запирање затоа што многу од она што беше ветено беше одложено или беше потребно премногу долго за да се стигне до таму“.

Зеленски ги предупреди светските лидери во април дека одложувањата во снабдувањето на неговата земја со повеќе оружје чинат животи.

Потребата на Киев за оружје е поитна бидејќи официјални лица – вклучително и самиот украински претседател – рекоа дека контраофанзивата на земјата нема да запре оваа зима, и покрај тоа што временските услови ја отежнуваат борбата.

Според некои, неколкумесечната пауза минатата година, ѝ даде доволно време на Русија да ја подготви својата одбрана, што ја отежнува кампањата на Украина.

5. Членството во НАТО

По руската инвазија во февруари 2022 година, Украина ги обнови напорите да се приклучи на НАТО.

Меѓутоа, нејзината амбициозна понуда беше фрустрирана со тоа што воената алијанса предводена од САД го отфрли барањето на Киев за брзо членство во септември 2022 година.

„Зеленски постојано се залага за признавање на НАТО“, вели Тејлор, верувајќи дека оваа тема најверојатно ќе биде точка за разговор во Белата куќа.

Таа сугерира зближувањето меѓу Русија и Северна Кореја – со состанокот на лидерите на двете земји минатата недела – може да ги направи овие „разговори на НАТО посеопфатни“.

„Не знаеме дали конфликтот ќе се излее надвор од границите на Украина. Тој ризик е секогаш тука“, изјави Тејлор за Еуроњуз, иако додава: „имаше многу понепосредни работи на кои требаше да се фокусираме“ кога Бајден и Зеленски ќе се сретнат.

Некои набљудувачи го гледаат членството на Украина во НАТО како најдобар начин за обезбедување на идниот мир на земјата и Европа, со нејзиниот безбедносен чадор кој ја одвраќа можна руска агресија.

Сепак, експертите за Еуроњуз изјавија дека има неколку причини зошто Киев не може да се приклучи на алијансата, вклучувајќи го и ризикот од поширока војна, недоволната подготвеност на Киев и потенцијалната пропагандна победа на рускиот претседател Владимир Путин.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот