Зеленски: Украинка загина во нападите во Ерусалим

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски / Фото: Скриншот, Јутјуб

Украинскиот претседател Володимир Зеленски му изразил сочувство на Израел по нападите во Ерусалим,пренесе Ројтерс..

Тој на Твитер напиша дека меѓу загинатите има и еден украински државјанин.

„Ја споделуваме болката на Израел по терористичките напади во Ерусалим. Меѓу жртвите е и една Украинка. Упатувам искрено сочувство до семејствата на жртвите. Злосторствата беа цинично извршени на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На тероризмот не треба да има место во денешниот свет. Ниту во Израел ниту во Украина“, посочи Зеленски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот