Зеленски со Путин би зборувал само за ослободување на затворениците

Украинскиот претседател Володомир Зеленски информира дека не е закажана средба со неговиот руски колега Владимир Путин на Светскиот форум за Холокаустот. Зеленски најави дека при евентуална средба со Путин планира да зборува само за ослободување на затворениците.

На Светскиот форум за Холокаустот, кој се одржува денеска и утре во Ерусалим, Зеленски ќе има средба со израелскиот претседател Рувен Ривлин, премиерот Бенјамин Нетанјаху и други високорангирани израелски претставници.

Петтиот светски форум за Холокаустот ја слави 75-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот логор Аушвиц-Биркенау, како и Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот.

Шефовите на држави или влади од 46 земји, вклучувајќи ги Русија, Франција, САД, Германија, Италија и Австрија, се очекува да присуствуваат на Форумот во Меморијалниот центар Јад Вашем во Ерусалим.

Прочитајте и...  Јанкуловски: Нема загрижувачка информација која би наложила прекин на наставата на УКИМ

Прочитај повеќе

„Ерусалим пост“: Армијата на Турција напаѓа руски авиони во Сирија

МИА Агенција

Негативен резултатот на последното лице што се тестираше за коронавирус

Слободен печат

Вархељ: Преговорите со Северна Македонија и Албанија можат да се отворат за неколку недели

МИА Агенција

Грција: Од сезонски грип починале 77 лица

Слободен печат

Ѓонај: Кривичната пријава од претседателот Мета е правно бесмислена

МИА Агенција

Помпео: Ја повикуваме Русија да ја заврши окупацијата на Крим

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Италија: Кривични пријави за сите трговци кои продаваат маски по огромни цени

МИА Агенција

Израелски ракетен дрон усмрти едно лице во Сирија

МИА Агенција

Наспроти новите случаи, смирени страстите на Балканот

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 3,1 степени регистриран во Албанија

Слободен печат

Потпретседателот на косовската влада бара укинување на таксите за српските продукти

Слободен печат

Русија за првпат истрела „Циркон“ – хиперсонична ракета го голем домет

МИА Агенција