Зеленски: Си ми вети дека Кина нема да ѝ дава оружје на Русија

Володимир Зеленски / Фото EPA-EFE/ETTORE FERRARI

Кинескиот претседател Си Џинпинг во телефонски разговор му рекол на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека Кина нема да и продава оружје на Русија, изјави денеска Зеленски. Зеленски зборуваше на заедничката прес-конференција со американскиот претседател Џо Бајден на самитот на Г7 во Италија.

Тој не прецизираше кога се случил разговорот со Си. Последниот јавно познат телефонски разговор меѓу Зеленски и Кси беше во април 2023 година, единствен таков повик од почетокот на руската инвазија. „Имав цврст разговор со лидерот на Кина. Тој рече дека нема да ѝ продава никакво оружје на Русија. Ќе видиме дали е човек достоен за почит“, рече Зеленски на англиски јазик.

Бајден се огласи додека Зеленски го завршуваше својот говор, велејќи: „Патем, Кина не испорачува оружје, туку способност да го произведува тоа оружје и достапната технологија за тоа, така што всушност и помага на Русија“. Зеленски рече дека ако Киев и Кина имаат исти ставови за мирот, може да има дијалог меѓу нив и дека ако Пекинг има алтернативен став, може да подготви алтернативна „формула за мир“.

Украинскиот лидер ја промовираше својата визија за мир во Украина, која ја нарекува своја „формула за мир“. Овој викенд Швајцарија би требало да биде домаќин на меѓународни делегации од десетици земји и организации на самитот што ќе се обиде да го приближи мирот во Украина.

На крајот на минатиот месец Кина соопшти дека нема да учествува на мировната конференција за Украина организирана од Швајцарија.

Околу 40 шефови на држави и влади, заедно со делегации од 90 земји и организации, се очекува да присуствуваат на самитот викендов во одморалиштето Бургенсток на езерото Луцерн. Русија не беше поканета и го отфрли настанот како западна пропаганда.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот