Зеленски разреши шефови на три регионални ограноци на СБУ

Володимир Зеленски, претседател на Украина/Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Украинскиот претседател Володимир Зеленски разреши од должност шефови на три регионални ограноци на највисоката безбедносна агенција на Украина (СБУ).

По наредба на Зеленски разрешени се шефовите на ограноците на СБУ во Киевската област, во Лвовската област и во Тернополската област. Кабинетот на Зеленски не ги соопшти причините за нивната смена.

Зеленски минатиот месец ги разреши од должност шефицата на СБУ, Ивана Баканова и главниот обвинител, појаснувајќи дека нивните во одделенија имаат премногу лица кои се обвинети за соработка со Руси.

Видео на денот