Зеленски прашува зошто ОН му дозволува на Лавров да учествува на самитот во Њујорк

Володомир Зеленски / Фото EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Украинскиот претседател Володомир Зеленски денеска ги праша надлежните во ОН зошто на шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, му е дозволено да присуствува на самитот во Њујорк и покрај инвазијата врз Украина.

Володимир Зеленски при посетата на болница во Њујорк, каде се лекуваат украински војници ранети во војната со Русија, кажа дека светските претставници треба да сносат одговорност за ваквата одлука.

-За нас е многу важно нашите партнери да ги слушнат сите наши зборови и пораки. Доколку во Обединетите нации се уште, што е штета, има место за руските терористи, тогаш тоа е прашање за сите членки на ОН, рече Зеленски.

Украинскиот претседател подоцна денеска ќе има обраќање пред светските претставници на Генералното собрание на ОН, а утре на седницата на Советот за безбедност на ОН ќе зборува за војната во Украина.

Се очекува на оваа седница свои забелешки да има Сергеј Лавров. Исто така, тоа ќе биде првпат од почетокот на руската инвазија врз Украина Лавров и Зеленски да се сретнат „лице в лице“.

Кога директно беше прашан дали ќе остане во просторијата за време на говорот на Лавров, украинскиот претседател само кажа: „Не знам како ќе биде, навистина“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот