Зеленски повторно му покажа „мускули“ на Путин: Русите не нападнаа на исток, но веднаш ги неутрализиравме!

Украина војници EPA-EFE/c

Украинското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во последните 24 часа украинските сили одбиле серија руски напади во Доњецк и Луганск на истокот на земјата.

Украинците наведуваат дека со минофрлачи и артилерија биле нападнати и областите во североисточниот дел на земјата, во областа Харков. Во последните 24 часа Украина ги неутрализирала руските напади во градовите Новоселивска и Билохоривка во Луганск и помалите градови на Серебријанка, Веркњокамјанска, Јаковлива, Первомаиска, Опитна, Невелска и Краснохоривка во Дењечка, се вели во извештајот. Се додава дека Русите лансирале девет проектили и 13 воздушни напади.

Русите се фокусирани на офанзивни дејства во областите Бахмут и Авдијивка во Доњецк, а Украинците, како што се вели, возвратиле со удари на три области каде што била концентрирана непријателската жива сила, оружје и воена опрема.

Видео на денот