Зеленски: Имам многу работи да му ги кажам на Путин – Слободен печат
ВестиПланета

Зеленски: Имам многу работи да му ги кажам на Путин

Украинскиот претседател додава дека подготвува стратегија во односите со Русија.

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски изјави дека на првиот состанок со рускиот лидер Владимир Путин има намера да разговара за многу работи.

– Имам многу работи што треба да му ги кажам – вели Зеленски.

Украинскиот претседател додава дека подготвува стратегија во односите со Русија.

Путин и Зеленски разговарале преку телефон на 8. септември. Шефовите на двете држави ја оцениле за позитивна размената на затворениците еден ден претходно според формулата „35 за 35“. Тие истакнале дека овој чекор е од големо значење за „нормализација и заздравување“ на билатералните односи.

Лидерите на Русија и Украина исто така го разгледувале решавањето на проблемот внатре во Украина и се договориле дека е од важно значење да се почитува прекинувањето на оганот внатре во Донбас.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close