Зеленски и Макрон се координираат за Самитот Г7

Володимир Зеленски и Емануел Макрон
Володимир Зеленски и Емануел Макрон во Киев, Украина / 16 јуни 2022 / Фото: EPA-EFE/LUDOVIC MARIN

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска телефонски разговараше со претседателот на Франција, Емануел Макрон, со цел да ги „синхронизираат позициите” во пресрет на онлајн самитот на групата седум најбогати либерални демократии (Г7).

Ги синхронизиравме позициите пред онлајн самитот на Г7 и конференцијата за поддршка на Украина во Париз, напиша Зеленски на Твитер.

Тој додаде дека со Макрон разговарал за спроведувањето на „заедничката мировна формула од десет чекори, соработката во одбраната и енергетската стабилност на Украина”.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот