Зеленски го разреши директорот на украинското контраразузнавање

Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ / POOL

 Украинскиот претседател Володимир Зеленски го смени директорот на одделот за контраразузнавање на Службата за безбедност, Александар Руснак.

Во указот потпишан од Зелнски не се споменува причината за смената на Руснак.

Руснак функцијата директор на одделот за контраразузнавање ја извршуваше од септември 2019 година.

Зеленски на 26 ноември изјави дека бил предупреден дека во тек се подготовки за државен удар, што би требало да биде извршен на 1 декември.

Украинската служба за безбедност денеска најави истрага за подготовките за можен државен удар, кој наводно го планираат група Украинци и Руси.

Извор: МИА

Видео на денот