Зеленски го повтори повикот на членките на ЕУ да забранат визи за руски државјани

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски / 15 јуни 2022 / Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повтори повикот на членките на ЕУ да забранат визи за руски државјани. Во меѓувреме, руски дипломат ги предупреди САД дека секој потег да ја прогласат Русија „држава спонзор на тероризам“ може да доведе до целосен прекин на односите.

Киев и Москва во меѓувреме продолжија меѓусебно да се обвинуваат за борбите во близина на нуклеарната централа Запорожје. ОН сметаат дека треба да се прогласи демилитаризирана зона околу централата. Објектот е под руска контрола кратко по почетокот на инвазијата врз Украина на 24 февруари. Украински инженери продолжија да работат во нуклеарката под руска контрола.

Западните земји ја повикаа Москва да ги повлече силите од централата.

Фокусот на борбите во меѓувреме се префрли од источен Донбас во јужните региони Херсон и Запорожје, иако борбите во Донбас продолжуваат.

Во синоќешното видеообраќање, Зеленски ја повика ЕУ да забрани визи за Русите, велејќи дека Унијата не треба да биде „супермаркет“ отворен за секој што има средства да влезе. Некои членки на ЕУ, меѓу кои Балтичките држави и Чешка, веќе презедоа чекори за ограничување на туристичките и работни визи за Русите, а чешкиот министер за надворешни работи, чија земја во моментов претседава со ЕУ, ги поддржа повиците за забрана за визи за руски државјани. Повиците имаа слаб одзив во останатите земји од ЕУ.

Шефот на одделот за Северна Америка во руското МНР Александар Дарчиев рече дека ако американскиот Сенат продолжи со плановите да ја прогласи Русија „држава спонзор на тероризам“, Вашингтон ќе ја помине точката од која нема враќање и оти тоа може да доведе до целосен прекин на односите меѓу двете земји.

Видео на денот