Зеленски е уверен дека Украина заслужува да почне преговори за членство во ЕУ годинава

Фото: EPA-EFE/LAURENT GILLIERON

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека неговата државата заслужува да ги почне преговорите за членство во ЕУ оваа година.

„Верувам дека Украина заслужува да почне преговори за членство во ЕУ оваа година“, нагласи вечерва Зеленски.

Изјавата е дадена пред утрешниот самит ЕУ-Украина.

Зеленски од почетокот на руската инвазија врз Украина постојано се залага неговата земја да биде примена во ЕУ, и тоа по брза постапка.

„Ги повикувам сите што имаат владини функции да ја видат својата должност, работата кон членството во ЕУ, како битка на првата линија за нашата држава, за Украина, за вас и мене“, повика тој во една изјава минатата година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот