Зеленски бесен на Кличко поради смртта на трите жени во Киев, убиени пред заклучено засолниште

Жени плачат во Киев / Фото: RONALDO SCHEMIDT / AFP / Profimedia

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нареди да се проверат сите засолништа откако три лица загинаа на улица во Киев , откако не успеаја да влезат во затворено засолниште за време на руски воздушен напад во главниот град.

Деветгодишно девојче, нејзината мајка и уште една жена биле убиени од шрапнели кои паднале врз нив кога дотрчале кон прифатилиштето, но го нашле заклучено.

Настанот предизвика негодување, а Зеленски се огласи, очигледно насочен кон градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, со кој и претходно имаа несогласувања.

Зеленски рече дека им наредил на министерот за стратешка индустрија и министерот за внатрешни работи да направат „целосна проверка на засолништата“. Во четвртокот тој истакна дека засолништата „мора да бидат достапни“, појаснувајќи дека тоа е одговорност на локалните власти.

Кличко во петокот призна дека сноси одредена одговорност, но тврдеше дека има и други одговорни, особено сојузниците на претседателот. Трошоците за засолништа во киевските области, од кои повеќето се предводени од членовите на партијата на Зеленски, биле „груби и несоодветни“ и тој истакна дека воената администрација на градот ја водат именувани лица од претседателот.

Тој додаде дека може да побара отстранување на началниците на областите откако ќе се разгледаат трошоците за одржување на засолништата.

„Областите на главниот град не се посебни кнежевства каде што можете да одите наоколу носејќи ги вашите бели ракавици и да ги занемарувате вашите должности“, рече тој, додавајќи дека нема да толерира никаква „саботажа“.

Во ноември минатата година, Зеленски го обвини Кличко дека не ја завршил добро работата со организирање засолништа за луѓето кои останале без струја и греење во нивните домови.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот