Зеленски бара „јасна одлука“ од НАТО за иднината на Украина

Володомир Зеленски / Фото EPA-EFE/LOUISE DELMOTTE / POOL

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Киев сака да добие „јасна одлука“ за својата иднина во НАТО на јулскиот самит на лидерите на воената алијанса во Вилнус.

На Самитот на Европската политичка заедница во Кишињев тој повика на создавање коалиција за снабдување на Украина со системи за противвоздушна одбрана Патриот и борбени авиони, пренесува Ројтерс.

По пристигнувањето во главниот град на Молдавија, Зеленски рече дека ќе има многу билатерални средби на кои, меѓу другото, тема на разговор ќе биде членството во Европската унија и НАТО.

– Се со цел да ја заштитиме нашата иднина – рече претседателот на Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот