Зекири: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веќе подолго време заедно се координираат - Слободен печат

Зекири: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веќе подолго време заедно се координираат

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ денеска во Собранието поднесоа речиси 6.000 амандмани на предлог – измените на Изборниот законик.

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, изјавил дека двете партии се координират веќе извесен период.

Тој додаде дека партијата на Ахмети и на Мицкоски се плашат од промена на Изборниот модел, и затоа решиле преку амандманите да ја блокираат работата на Собранието.

– Координацијата меѓу ВМРО и ДУИ трае веќе подолго време. За ова сум предупредил и порано, додека ова денес е само потврда дека тие имаат агенда која е поблиска до ВМРО-ДПМНЕ, отколку со нас, иако заедно сме во власт – рекол Зекири.

– Јас не сфаќам кој е стравот на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ во Македонија да има само една изборна единица. Второ, не сфаќам зошто се против на листите 50% да бидат жени и трето зошто се против да има отворени листи – изјави Зекири за Лајм.

Според него ова покажува дека тие немаат кадри, не се спремни и имаат страв да им овозможат на граѓаните да гласаат за конкретни имиња.

Прочитај повеќе

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Слободен печат

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен печат

Шкријељ: Просечната пензија ја зголемуваме на 15.500 денари од февруари годинава

Слободен печат

Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Слободен печат

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ? 1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска: ШТО Е СЛЕДНО?

Слободен печат

Албанија со засилени контроли и медицински тимови на аеродромот во Тирана поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

four × three =

Прочитај повеќе

Спасовски: Обезбедуваме повеќе пари во секое семејство

Слободен печат

Турција: Бројот на загинати од земјотресот се искачи на 29 лица

Слободен печат

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Слободен печат

Правниот тим на Трамп ја почна одбраната на претседателот во Сенатот

Слободен печат

Зариф: Иран подготвен за преговори со САД

Слободен печат

Нов земјотрес во Турција: Нема податоци за штети и жртви

Слободен печат