Зекири: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веќе подолго време заедно се координираат

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ денеска во Собранието поднесоа речиси 6.000 амандмани на предлог – измените на Изборниот законик.

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, изјавил дека двете партии се координират веќе извесен период.

Тој додаде дека партијата на Ахмети и на Мицкоски се плашат од промена на Изборниот модел, и затоа решиле преку амандманите да ја блокираат работата на Собранието.

– Координацијата меѓу ВМРО и ДУИ трае веќе подолго време. За ова сум предупредил и порано, додека ова денес е само потврда дека тие имаат агенда која е поблиска до ВМРО-ДПМНЕ, отколку со нас, иако заедно сме во власт – рекол Зекири.

– Јас не сфаќам кој е стравот на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ во Македонија да има само една изборна единица. Второ, не сфаќам зошто се против на листите 50% да бидат жени и трето зошто се против да има отворени листи – изјави Зекири за Лајм.

Прочитајте и...  Од Ковид-19 во светот заразени над 20,6 милиони луѓе, оздравени 13,5 милиони

Според него ова покажува дека тие немаат кадри, не се спремни и имаат страв да им овозможат на граѓаните да гласаат за конкретни имиња.

Прочитај повеќе

Брнз: Охридскиот рамковен договор – важна пресвртница што и помогна на државата да ги премости етничките поделби

Слободен печат

Помпео при посетата на Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и другите економии

Слободен печат

Тито Петковски: ДУИ сака да го делегимитира Заев

Велешкото езеро Младост станува прва иновативна туристичка дестинација во земјава

Слободен печат

Нухиу – Отвеј: Поддршка за успешно спроведување на владеење на правото и надеж за побрзо формирање стабилна влада

Слободен печат

Сијарто апелира ЕУ да не ги расипува односите со Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите кои земаат пензија во Еуростандард банка најдоцна до 21 август да достават известување до банката преку која сакаат да им се врши исплата на пензијата

МИА Агенција

Драма во Минск: Вооружени лица влегле во канцелариите на „Убер“ и „Јандекс“, на вработените им забраниле да излезат

Слободен печат

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот

МИА Агенција

Ејуп Рустеми: Стопиран е платниот промет преку Пошта

Весна Дамчевска

Ахмети: Разговорите за формирање влада продолжуваат, ДУИ е фактор на стабилност за државата

МИА Агенција

РКИ: Најголемиот број на увезени случаи на коронавирус во Германија се од Косово

Слободен печат