Зекири: СДСМ не треба да продолжи да му помага на ДУИ

Потпреседателот на СДСМ и пратеник во Собранието на Македонија, Мухамед Зекири, во интервју за „Телеграфи“ зборуваше за политичките случувања во Македонија како и правата на Албанците.

Тој беше запрашан и за односите помеѓу СДСМ и ДУИ, и кажа дека партијата што тој ја претставува повеќе не треба да ѝ помага на ДУИ.

– Албанците кои што гласале за СДСМ, гласале и за да ги казнат ДУИ. Во 2016-та албанските гласови за СДСМ беа против режимот на ВМРО и ДУИ. Мислам дека во електоратот многу не има оштетено коалицирањето со ДУИ, особено на локалните избори и при нашиот заеднички настап. Најмалку четри големи општини ДУИ ги има добиено од гласовите на СДСМ – изјави Зекири.

Прочитајте и...  „Рајанер" ќе отпушти 84 вработени во Белгија

Помошта на СДСМ за ДУИ, Зекири ја нарече огромна грешка, додавајќи дека крајно време е да се престане со неа.

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат