9 C
Скопје

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Европската унија мора да има чисто научен пристап кон одобрувањето на руската вакцина „Спутник V”, изјави денеска баварскиот премиер Маркус Зедер, зборувајќи во регионалниот парламент.

– Се појавија две нови вакцини, што во моментов се подложени на процедура за скрининг, изјави Зедер, додавајќи дека мисли на вакцините „Спутник V” и „Џонсон и Џонсон”, јави Тасс. 

Зедер истакна дека безбедноста на вакцините е најважниот аспект од постапката и дека ЕУ мора да ја забрза вакцинацијата.

Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера соопшти дека покренала постапка за експертиза на вакцината „Спутник V”.

Специјалисти ќе треба да утврдат дали вакцината е во согласност со стандардите на ЕУ во однос на ефикасноста, безбедноста и квалитетот.

Прочитајте и...  Проф. Трајковски: Кој можеше да помисли дека Македонија ќе ја надмине и Белгија во бројот на починати?

Поврзани вести

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Лансет: Британската варијанта на коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19

Слободен печат

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Слободен печат

Остави Коментар