8 C
Скопје

Здружуваат сили: Есперти од САД и од Кина заеднички во борбата против пандемијата

Размената на информации и прекуграничната соработка се од суштинско значење во борбата против ковид-19, изјавија медицински советници од САД и од Кина, во редок знак на солидарност, објави Кинеската медиумска група (ЦМГ).

Јунг ја пофали одлуката на американскиот претседател Џо Бајден да го обнови финансирањето на Светската здравствена организација (СЗО) како „навистина добра вест“.

За Јунг, СЗО со поддршка од САД може да игра уште поголема улога во прераспределбата на вакцините против плевелите.

– Десетина земји имаат околу 75 проценти вакцини, предупреди поранешниот претседател на Кинеската медицинска асоцијација, кој повика на понатамошна меѓународна поддршка во Ковакс, глобална иницијатива за дистрибуција на вакцините рамномерно, поддржана од САД и Кина.

Како Јунг и Фаучи, тој е поборник за глобална вакцинација, бидејќи вирусот може да се размножи и потенцијално да мутира во земји со ниски стапки на вакцинација, што може да доведе до нов бран на вирусот.

Прочитајте и...  Почина судијата од Апелационен суд Скопје Нуман Лимани

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар