Здруженијата во Хрватска предупредуваат: Во болниците недостасуваат 4.500 медицински сестри и техничари

Повеќе од 20 000 медицински сестри и техничари работат во болници, но според сегашните систематизации, уште 4500 треба да бидат вработени додека не се полни капацитетот, соопшти денеска Хрватската комора на медицински сестри и Хрватскиот синдикат на медицински сестри и техничари.

Недостатокот е најизразен во големите болнички состави, клиничките болнички центри и клинички болници, додека недостатокот на медицински сестри и техничари во општите и окружните болници се движи помеѓу 10 и 35 проценти, се вели во изјавата на нивните претставници по неодамнешната средба со министерот за здравство Вилијам Берош.

Бројките не се од вчера

-Овие бројки не се од вчера, туку се акумулираат со текот на годините. Добар знак е дека сега започнавме да го решаваме проблемот. Му предложивме на министерот Берош да се формира работна група за да се решеи проблемот со недостаток на медицински сестри и техничари и веднаш да започнат со работа- рече претседателот на Комората Марио Газиќ, кој на состанокот беше придружуван од претседателката на синдикатот Аница Пражњак.

Прочитајте и...  Здружение за заштита на работничките права: Кој е одговорен за големата бројка на заразени во МВР?

Комората и Синдикатот предупредија и на потребата од измена на Уредбата за звања на работни места и коефициенти на сложеност на работните места во јавните услуги.

Поврзани вести

Писмена реакција од МАКПЕТРОЛ АД на вчерашното соопштение на РКЕ

СП.

Уште една наставничка од Кавадарци позитивна на ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО | Пендаровски: Не е потребно вонредна состојба бидејќи сега имаме функционално Собрание

Слободен печат

Ќучук: Јас не сум слушнал категорично „не”, дека ќе има блокада од Бугарија

Слободен печат

Над 21.800 албански лани станале италијански државјани, а за 11 години – над 210 илјади

Слободен печат

Без вода дел од корисниците на булеварот „Борис Трајковски”

Слободен печат

Остави Коментар