Здравствените установи во Охрид и оддадоа последна почит на почината медицинска сестра (ВИДЕО)

Со вклучени сирени и ротациски светла на амбулантните возила за итна медицинска помош на Здравствениот дом од Охрид и од Општата болница денеска вработените во здравствените установи од градот и оддадоа последна почит на првата жртва на короновирусот од нивните редови.

Медицинската сестра Дијана Димоска е првата жртва на Ковид-19 меѓу вработените во здравствените инситуции во градот. Педесетгодишната Димоска беше работно ангажирана во Интерното одделение на болницата во Охрид. Таа им подлегна на компликациите предизвикани од коронавирусот и пред два дена беше погребана на Градските гробишта во Охрид.

Кога еден губиме, губиме сите дел од нас- колешка со емотивно писмо за починатата медицинска сестра

На фејсбук профилот на Општата болница од Охрид покрај изразувањето почит кон колешката повторно потсетија на потребата од поголема свест и одговорно однесување како најефикасен начин за спречување на ширењето на вирусот и најдобар начин за справување со епидемијата.

Во чест на прерано згаснатите животи од корона вирус Ковид-19 😢

Publiée par JZU Opsta Bolnica- Ohrid sur Mardi 29 septembre 2020

Оттаму се апелира на одржување хигиена, избегнување групни собири, држење реастојание, како и здрави животни навики и повеќе физичка активност.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Арсовски: Сè уште немаме информација од ИЈЗ за контактите на Спасовски

-Не е важно дали сте млад или стар, богат или сиромав, директор или работник. Дајте нека конечно проработи свеста кај сите нас и нека гордоста и неверувањето ги замениме со горенаведените поуки. Здравјето е најголемо богатство, потенцираат во објавата од ЈЗУ Општа болница Охрид. 

Медицинска сестра од охридската болница ја загуби битката со ковид-19

Поврзани вести

Мицкоски: Европа да ја разубеди Бугарија да не ја блокира земјава на патот кон ЕУ

Слободен печат

Вархеји го честиташе формирањето на новата Влада на Србија

Илинка Иљоска

Во Велика Британија 24 701 новозаразени, 310 починати

Илинка Иљоска

Позитивна на корона и пратеничката Славјанка Петровска

Марина Дамческа

Полицаец од станица изведен со лисици, зел поткуп од 2000 евра

Слободен печат

Алжирскиот претседател префрлен во Германија на лекување

Илинка Иљоска

Остави Коментар