Здравствената состојба на Катица Јанева е стабилна, утре се враќа во Шутка

Адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска, за ТВ24 изјави дека поранешната шефица на СЈО утре се враќа во истражниот затвор во Шутка.

Здравствената состојба значително и се подобрила по четири дена поминати во приватната клиника „Филип Втори“, каде според адвокатите беше примена во прединфарктна состојба.

– „Најверојатно утре, не знам кое време ќе биде пуштена од болница. Така ме информираше нејзиното семејство. Сега е добро, здравствената состојба и е значително подобрена“- изјави Фрчкоска.

Неделава Апелација треба да одлучи  по барањето на Јанева да се брани од слобода со гаранција од три стана. А Кривичен треба да се изјасни по тоа на Русковска, која  со обвинителниот акт побара и продолжување на притворот за Јанева. Од Кривичен велат дека повеќе информации ќе имаат неделава.

Прочитајте и...  Загрижувачка ситуација за 74.000 вработени: Намалена потрошувачката на сладолед во Италија

– „Примен е обвинителниот акт за „Рекет“, распределен е на оценкам кога би имало седница ќе се знае неделава. Ќе се одлучува и за барањето за продолжување на притворот“- велат од Кривичен.

Адвокатката на Јанева, Фрчковска пак најави дека ќе приговараат на  обвинителниот акт на Русковска. Но и ако одлуките се негативни, пак ќе побараат Јанева наместо од „Шутка“ да се брани од домашен притвор.

 

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Најава за нови протести во Белград – Револт поради новите мерки или обид за уривање на Вучиќ? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Шкриељ: Единствен излез од сиромаштијата е вработувањето, продолжуваме на патот на социјалната реформа

Слободен печат

СЗО: Признаваме, се појавуваат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздухот

Слободен печат

Новиот француски министер за внатрешни работи е под истрага за силување

Слободен печат

Директорот на ФБИ: Кина е најголемиот противник на САД

Слободен печат

Исмаил од Левица: За разлика од ВМРО ние не буткаме граѓански туку народен концепт, вработување на лица од посиромашни семејства (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку девет лица се затрупани во лизгања на земјиште во Хубеи

Слободен печат

СЗО: Известени сме за одлуката на САД

Слободен печат

Бачев: Поништување на пописот од 2002 година и спроведување нов, ревизија на приватизацијата во државата

Миа Агенција

СДСМ ветува европска перспектива на земјава, ВМРО-ДПМНЕ закон за потекло на имот на сите политичари

Слободен печат

Полицијата околу два часот наутро ги растера демонстрантите во Белград, за денес закажан нов протест (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Хрватска за заразените гости ќе се грижат сопствениците на апартмани

Слободен печат