1 C
Скопје

Здрави намирници после кои повеќе нема да бидете гладни

Киселите краставички, јаткастите плодови, јаболката се само еден дел од видовите храна после која нема да посакате друга храна и ситоста ќе трае подолго од вообичаено.

Јајца

Протеините од јајцата ќе направат да бидете сити до доцниот ручек. Истражувањата покажале дека класичниот појадок -јајца и сланина, најдолго нè држи сити.

Чили

unsplash

Најновите истражувања покажуваат дека лутите зачини помагаат во намалувањето на апетитот. Тие кои во своето јадење додале ¼ лажичка чили побрзо се почувствувале сити и задоволни. За време на истражувањето, на една група и го намалиле дневното внесување на 75% од препорачаното, но на јадењата  им додале лути зачини. Никој од нив немал потреба од повеќе храна во споредба со оние кои дневно внесувале 100%, но без тие зачини.

Мешунки

Грашокот и леќата се богати со протеини, влакна, антиоксиданси, витамин Б и железо. Со исхрана богата со нив полесно ќе го контролирате вашиот апетит, бидејќи  ќе бидете сити подолго време. Една неодамнешна студија објавена во списанието „Дебелина“ открива дека луѓето после јадењето на оброк кој  содржи мешунки биле 31 проценти повеќе задоволни.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Мадона: „23 години од песната Frozen“

Јаболка

Unsplash

Ако изедете едно јаболко половина час пред главното јадење ќе  јадете помалку затоа што јаболкото ќе ве засити благодарение на влакната и водата кои ги содржи.

Супа

Луѓето кои јаделе за ручек прво супа го намалиле вкупното внесување на калории од оброкот за 20 проценти. Супите обично се нискокалорични и вкусни, а и заситуваат.

Вода

unsplash

Симптомите на глад и жед се многу слични. Понекогаш можеби сте само жедни, а чувствувате глад. Пијте многу вода за да останете хидрирани. Водата ќе ви ја врати енергијата, ќе го подобри вашето расположение и когнитивните способности. Доколку  почувствувате ненадејна потреба за нешто слатко во попладневните часови, испијте една чаша вода и почекајте 10 минути. Шансите се големи дека „нападот“ на глад ќе помине, а вие нема да се наполните со непотребни калории.

Прочитајте и...  Германски научници откриле радарска технологија која може да предвиди мозочен или срцев удар

Кисели краставици

Не само киселите краставички туку и другиот кисел зеленчук ќе ви помогне да го намалите внесот на калории. Тој содржи масни киселини кои ја подобруваат врската меѓу стомакот и мозокот така што го стимулираат производството на хормонот кој ја подобрува сигнализацијата на апетитот . Исто така содржат и пробиотици кои го подобруваат варењето на храната.

Темна чоколада

Помалку ќе изедете од него отколку од, на пример, млечната чоколада. Кога ќе почувствувате потреба за нешто слатко тогаш посегнете за коцка темна чоколада. Освен што нема да изедете многу, благотворно ќе делува на крвниот притисок и ќе го заштитите срцето и мозокот.

Протеин од сурутка

Се смета дека е еден од најзаситувачките  протеини, а тие кои го пиеле велат дека јаделе 18% помалку во наредните неколку часа. Можете да го додадете и во пијалак, но во секој случај бидете внимателни при купувањето.

Прочитајте и...  ФОТО | Бритни Спирс е повторно среќна: Нејзините фанови продолжуваат да се борат за да ја ослободат од старателството

Јаткасти плодови

Фото: Пекселс

Тие се природно решение да се запре гладот поради своите заситени масни киселини, протеини и влакна. Со нив ќе се чувствувате сити подолго време, а ако ги јадете со јагленихидрати, овошје и овесна каша ќе се забави варењето на храната и ќе го регулираат шеќерот па нема да имате потреба за слатки искушенија.

Овесна каша

Според досегашните истражувања во споредба со останатите жита, овесната каша дава најдолго чувство на ситост. Богата е со влакна, протеини и бета глутен. Освен тоа после неа ќе ви се намали желбата за храна, а нема да има ниту неочекувани напади на глад.

Авокадо

Доколку со ручекот изедете  половина авокадо подолго ќе се чувствувате сити и подоцна ќе имате помала потреба за грицкање. Поради својот состав многу брзо може да ве засити, па со него сигурно ќе ги избегнете сите нездрави и „празни“ калории помеѓу оброците.

Поврзани вести

Германски научници откриле радарска технологија која може да предвиди мозочен или срцев удар

Слободен Печат

ФОТО | „Што си се омажила ако знаеш дека тепа?“: Герила низ Скопје – #ШтоПравиМВР?

Ирена Трајкова

Дејвид Фостер и неговата сопруга Кетрин Мекфи станаа родители

Слободен Печат

ФОТО: Палома Фејт првите денови од мајчинството ги поминува во агонија

Слободен Печат

Потрошила 60.000 евра на пластични операции: Жените велат дека им ги „крадам“ сопрузите

Слободен печат

Брус Спрингстин доби казна за консумирање алкохол во национален парк

Слободен Печат

Остави Коментар