-2 C
Скопје

Здравев: Eдногласно судскиот совет утврди Кацарска да биде наш предлог до Собранието

Првиот човек на Судскиот совет Киро Здравев на ТВ 24 изјави дека во текот на 2019 и 2020 година разрешиле 8 судии, а во тек се постапки за уште 83 судии.

-Вангеловски е разрешен поради тоа што советот којшто одлучувал по барање на заштита на законитоста, оттогаш јавниот обвинител не го почитувал правното мислење кое општата седница го има заземено. На таа дебата која се отвори имаше многу мислења – рече Здравев.

Тој посочи дека според Уставот Судскиот совет на Собранието му предлага двајца кандидати за избор на судии во Уставниот суд.

-Врз основа на наша претходна анализа, во комбинација беа повеќе судии и анализата ни покажа дека токму Кацарска е таа судијка, којашто благодарение на долгогодишното судиско искуство, ценејќи го нејзиното навремено постапување по кривичните предмети, едногласно судскиот совет утврди како предлог таа да биде наш предлог до Собранието – истакна Здравев.

Прочитајте и...  Поради полициска вежба патот кон Пониква во прекин

Поврзани вести

Песков: Блокирањето на профилите на Трамп е лекција за целиот свет

Слободен печат

Хаварисаните возила во Центар ќе одат во старо железо

Навални од притвор повикува на протести: Не плашете се, излезете на улица, излезете за себе и за својата иднина

Слободен печат

Полициски час, задолжителна работа од дома, носење ФФП2 маски се дел од новите мерки во Германија

Слободен печат

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Слободен печат

ЕУ со нова надеж за вакцини за земјите од Западен Балкан

Слободен печат

Остави Коментар