Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Доколку немате инспирација за подготовка на десерт, а би сакале да пробате нешто ново и едноставно, пронајдовме вистински рецепт за вас.

Чоколадни коцки со чиа семе, покрај тоа што се лесни за подготовка, нудат и богат вкус на чоколада и одговараат за оние што љубители на здрава храна.

Состојки:

3 лажички чиа семе

1/2 филџан вода

1/3 филџан кокосов шеќер

1 лажичка ванила

1/4 лажичка масло од гроздово семе

3 лажички ладна вода

1/2 лажичка морска сол

110 гр. чоколадо за готвење без  шеќер

1/4 филџан какао

1 филџан пченично брашно

Подготовка:

Измешајте го чиа семето со 1/2 филџан вода и екстрат ванила. Загрејте ја рерната на 190 степени, а тавчето обложете ја со хартија за печење. Измешајте шеќер и масло, потоа додадете 3 лажички вода и сол. Гответе на средна температура. Мешајте една минута откако ќе проврие. Тргнете го од огинот и додадете чоколадо и какао. Мешајте додека чоколадото не се стопи. Додадете чиа семе и брашно и истурете го во тавчето да се пече.

Прочитајте и...  Акција на Слободен печат: И нашите деца се медиумски ѕвезди на Денот на шегата! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Печете го тестото 18 минути.

Почекајте колачот да се олади, исечете го на коцки, послужете го и уживајте.

Прочитај повеќе

Се огласи сопругот на Анета од „Молика“, осуден на казна затвор: Битката продолжува, нема да ме скршите!

Васко Спасоски

Оваа слика крие 27 филмови: Можете ли да ги наброите сите?

Слободен печат

Акција на Слободен печат: И нашите деца се медиумски ѕвезди на Денот на шегата! – 3 ДЕЛ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Ако Хари го прифати американското државјанство засекогаш ќе ја загуби титулата принц!

Слободен печат

Рајан Рејнолдс од продажбата на својот џин донира пари за сите шанкери и келнери кои останале без работа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тажна фотографија од Австралија ја покажува суровата реалност на работниците во супермаркети поради коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Го откажаа Евросонгот, а сега нудат алтернатива за да ја обединат Европа поради короната

Слободен печат

Шест штетни навики од кои мора да се ослободите за да бидете среќни!

Слободен печат

Северина објави фотографија за да ја одбележи годишницата, фановите воодушевени: Ова е вашата најубава слика! (ФОТО)

Слободен печат

Акција на Слободен печат: И нашите деца се медиумски ѕвезди на Денот на шегата! – 2 ДЕЛ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Ковид-19: Менталното здравје на здравствените работници во период на пандемија

Кристина Апостолова

Хороскопот открива: Кои знаци не ви одговараат во љубовта

Слободен печат