Здодевно реми на АЗ и Јунајтед, Партизан со цел плен во Астана

twitter/manchester united

АЗ Алкмар и Манчестер јунајтед одиграа здодевно реми без голови во второто коло од Лигата на Европа. Холанѓаните беа подобар тим во првото полувреме но не успеаја да ја крунисаат со гол теренската иницијатива. Идентична беше и сликата во второто полувреме, АЗ беше подобар ривал, а за немоќта на Манчестер јунајтед зборува податокот дека немаа ниту еден шут во рамките на голот на противникот.

Ремито во Алкмар го искористи Партизан кој како гостин со 1:2 ја совлада Астана и е лидер на табелата во групата Л со четири бодови. Јунак на „црно-белите“ беше Умар Садик кој ги постигна двата гола, по еден во двете полувремиња, а Астана успеа само да го ублажи поразот со голот на Сигурјонсон во самиот финиш.