21.8 C
Скопје

Заврши уште едно Светско првенство, а Лазаров останува „кралот на стрелците“!

И на Мундијалот кој денеска заврши во Египет, стрелците беа многу далеку зад македонскиот репрезентативец..

Кирил Лазаров останува рекордер со најмногу постигнати голови на едно Светско првенство, вкупно 92 реализирани во 2009 во Хрватска.

Најдобар стрелец на тукушто завршеното СП е репрезентативецот на Катар Франкис Марзо со 58 погодоци, на втората, односно третата позиција се најдоа Сандер Сагосен (Норвешка, 54) и Хампус Ване (Шведска, 53).

На ова СП имаше рекордни 32 селекции, осум повеќе во однос на Мундијалот во Хрватска 2009.

Лазаров беше и најдобар стрелец на Мундијалот пред четири години, во Франција реализираше 50.

Најдобрите стрелци на последните 11 светски шампионати –

СП 2001 Франција Едуард Кокшаров (Русија) 61
СП 2003 Португалија Карлос Перез (Унгарија) 64
СП 2005 Тунис Висем Хмам (Тунис) 81
СП 2007 Германија Гудјон Валур Сигурдсон (Исланд) 66
СП 2009 Хрватска Кирил Лазаров (Македонија) 92
СП 2011 Шведска Микел Хансен (Данска) 68
СП 2013 Шпанија Андерс Егерт (Данска) 55
СП 2015 Катар Драган Гајиќ (Словенија) 71
СП 2017 Франција Кирил Лазаров (Македонија) 50
СП 2019 Данска/Германија Микел Хансен (Данска) 72
СП 2021 Египет Франкис Марзо (Катар) 58
СП 2023 Полска/Шведска ?

ВИДЕО: Данска не го дава тронот, ја одбрани титулата светски шампион!

Поврзани вести

Останаа уште само пет празни места во нокаут-фазата на Европското првенство

Слободен печат

ВИДЕО: Победа за Ериксен и осминафинале, Данска ја декласираше Русија во Копенхаген!

Слободен печат

Пандев: Им го отстапувам местото на помладите, треба повеќе вакви натпревари и повеќе искуство!

Слободен печат

Трстена: Така е во спортот, понекогаш не оди како што сакаме ние!

Слободен печат

Ангеловски ја имаше последната прес конференција како селектор на репрезентацијата!

Слободен печат

ВИДЕО: Холандија без грешка, Италијанците во осминафиналето против Австрија!

Слободен печат

Остави Коментар