Заврши средбата Тачи – Гренел, немаше изјави за медиумите

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, се сретна со специјалниот пратеник на претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп за косовско-српските мировни преговори, американскиот амбасадор во Германија Ричард Гренел, а по средбата ниту едниот ниту другиот не дадоа изјави за медиумите, јави дописникот на МИА од Приштина.

Тачи го прими Гренел во својот кабинет, каде што медиумите имаа прилика да снимаат, но нема можност да ја проследат средбата или да земат изјави од соговорниците.

По посетата на Приштина, Гренер утре, според најавите, ќе отпатува за Белград, каде што треба да се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Заедно со Гренер во Косово не допатува американскиот пратеник за Западен Балкан Метју Палмер, како што тоа претпладнево преку објава на Твитер го најави американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Прочитај повеќе

Во Италија раст на бројот на починати, но не и на новозаразени

Слободен печат

Општина Кисела Вода ќе набави минибус за превоз на деца

Слободен печат

Николовски: Чулев се справува најдобро можно, СДСМ очекуваше да тепа луѓе

Слободен печат

Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“па потоа развод

Слободен печат

Десетгодишно девојче чие дело инспирира: Челси им подари 1.500 пакетчиња на децата без родители (ВИДЕО)

Австријците од средината на јуни нема да носат заштитни маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат