Заврши расправата за законот за ЈО, разрешувањето на Мизрахи на дневен ред

Заврши расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето ќе се спроведе кога координаторите на пратеничките групи ќе го обезбедат потребното мнозинство, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Џафери даде пауза до 22 часот кога, како што најави, ќе почне 136. седница на чиј дневен ред се четири точки: разрешувањето на министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, Предлог-законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени, Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик по скратена постапка, како и Предлог-законот за дополнување на Законот за лична карта во прво читање.

– Видете која е иронијата починтувани колеги Фејсбук – мејкери. Ме ставивте вчера во топовско место ја почнав седницата во 22 часот. Денеска 21.15 завршува расправата и кај сте сега? Сега објавувам пауза од еден час за координаторите од мнозинството да ми кажат кога да продолжам со седницата – рече Џафери.

Прочитајте и...  ПОТВРДЕНО: Прв случај на коронавирус во САД

На 135. седница освен Предлог-законот за ЈО е и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители.

Џафери попладнево рече  дека Собранието ќе работи без прекин, додека не се распушти.

Седницата за распуштање е закажана за недела во 12 часот. 

Прочитај повеќе

Одмерувањето на силите започна: Џонсон претстави стратегија која воопшто нема да ѝ се допадне на ЕУ

Слободен печат

Харадинај: Измамникот Курти ѝ се предаде на Србија

МИА Агенција

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17

МИА Агенција

Хрватски научник уверува: Паниката е потполно претерана, веќе имавме шест коронавируси

Слободен печат

Маневрите на НАТО на руската граница ја вознемирија Москва

Слободен печат

Канада повеќе нема да им дава безбедносни услуги на принцот Хари и Меган Маркл

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Албанците први на Балканот по барањата на азил во европските земји

Слободен печат

Сообраќајка кај Кадрифаково, запрен сообраќајот на патот Штип-Скопје

Марина Дамческа

Курти: На 15 март ќе бидат укинати таксите за Србија

Слободен печат

Падна авион додека спроведувал вежби во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

Заврши драмата во хотелот во Тенерифе, гостите немаат симптоми на коронавирус

Слободен печат

Расправата за екстрадиција на Асанж продолжува на 18 мај

Слободен печат