Заврши гласањето на лицата во самоизолација или болни од Ковид-19 во Дебар

Во Дебар заврши гласањето на лицата во самоизолација или болни од Ковид-19.

– Поради потребата да бидат дома во изолација или болни од Ковид-19 за гласање беа пријавени 15 лица и сите го искористија своето право на глас. Ова право во текот на утрешниот ден треба да го остварат 29 болни и немоќни лица, изјави за МИА, Елмира Бакали, претседателка на Општинската изборна комисија.

Во општина Дебар в среда ќе се гласа на 27 избирачки места а во единствениот избирачки список се запишани 18.764 граѓани со право на глас.

Во соседната општина, Центар Жупа, немаше пријавени лица за денешното гласање.

– Кај нас немаше пријава за денешното гласање, додека правото на глас утре треба да остварат четири болни и немоќни лица, колку што и се пријавија, потврди за МИА, претседателот на ОИК за Центар Жупа, Еран Зубер.

Прочитајте и...  Трамп потпиша уредби за помош на Американците кои ги загубија своите работни места по избувнувањето на пандемијата Ковид 19

Во оваа општина в среда ќе се гласа на 16 избирачки места а во единствениот избирачки список запишани се 7.061 граѓанин.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат