Заврши ерата на галактикосите, Реал повеќе нема да руши рекорди

Кризата предизвикана од коронавирусот си го направи своето ни се чини дека заврши ерата на големи трансфери.

Реал Мадрид и неговиот претседател Флорентино Перез планираат да се откажат од омиленото хоби, секоја година за огромни пари да ангажираат фудбалски суперѕвезди.

Медиумите во Шпанија известуваат дека Перез и бордот на директори го информирале тренерот Зинедин Зидан за оваа одлука и дека во иднина ќе се менува стратегијата на клубот.

Перез и директорите сметаат дека повеќе нема потреби да се плаќаат по 100-тина милиони евра за еден фудбалер и дека подобро е да се форсираат младите и талентирани играчи.

Реал најверојатно идното лето ќе купи една голема ѕвезда, Перез по секоја цена го сака Килијан Мбапе и само за него нема да штеди пари. Исто така да продаде добар дел од играчите кои со своите плати го оптеретуваат буџетот како што се Герет Бејл, Хамес Родригез, Начо Монреал, Лукас Васкез, Марселоа, Одриозола, Лука Модриќ…

Прочитајте и...  Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Од друга страна, „кралевите“ на лето ќе ги вратат фудбалерите кои играат на позајмица како што се Ашраф Хакими, Регуљон и Мартин Одегард за кои се очекува во наредната сезона да имаат забележителна улога во тимот. Токму тие заедно со Еден Азар се очекува да бидат носители на играта на Реал Мадрид во наредните 5-10 години.

Менувањето на трансфер политиката на Реал Мадрид значи дека на Зинедин Зидан нема да му биде исполнета најголемата желба, да се купи Пол Погба.

Прочитај повеќе

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат