20.8 C
Скопје

Затворска казна бидејќи намерно кашлал кон поранешната сопруга и ја заразил со коронавирус

Маж во Австрија (63) e осуден затоа што намерно ја заразил својата поранешна сопруга (70) со коронавирусот така што кашлал кон неа.

Портпарол на регионалниот суд во Линц изјави дека 63-годишникот е осуден на девет месеци затвор, условно на три години, пишува АП.

Мажот е осуден за обид за нанесување тешка телесна повреда поради намерно заразување на жртвата со ковид-19, во ноември минатата година, додека тие сè уште живееле во истата куќа, а пред разводот да биде завршен.

Обвинетиот, чие име не е објавено, кашлал кон 70-годишнишната жена откако дознал дека е позитивен на коронавирусот, рекол портпаролот на судот.

Мажот исто така бил осуден и заради закани кон жртвата и полесни телесни повреди кога ја фатил за врат и ја принудувал да ја напушти нивната заедничка куќа.

На обвинетиот исто така му е наредено да ѝ исплати 1.000 евра отштета на поранешната сопруга, која во меѓувреме закрепнала од инфекцијата со ковид-19.

Поврзани вести

Марго Роби прозборе за бракот и различностите со својот соптуг Том Акерли

Слободен Печат

Ова се петте хороскопски знаци кои се најголеми „авантуристи“ во кревет

Слободен Печат

Иконата на соул музиката Дијана Рос со нов, 25-ти соло албум

Слободен Печат

Поранешни криминалци споделуваат искуство од прва рака: Најлошиот дел од туширањето е…

Слободен Печат

ВИДЕО | Вил Смит се обидува да се врати во форма по карантините: Се обидувам да се сетам како се користеше теретана

Слободен Печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

Остави Коментар