20 C
Скопје

Затворот Шутка го вдоми рехабилитираниот германскиот овчар кој искаса деца

Кучето Кара беше заловена од тимови на „Лајка“ откако жители на Аеродром пријавија дека нападнало три деца.

Кучето од расата германски овчар кое на 3 јануари нападна деца во скопската општина Аеродром ќе добие нов дом во затворот во Шутка. Како што имнформираат од стационарот „Лајка“ кучето било подготвено за вдомување откако го поминало хуманиот третман.

-Кучето Кара го помина комплетно целиот хуман третман во нашето прифатилиште откако претходно согласно записникот од извршен инспекциски надзор од Агенцијата за храна и ветеринарство и извршена контрола во „Лајка“ за заловеното куче по пријава за напад на деца, беше одреден карантин и изолација за набљудување. За истото беше извршен клинички преглед од страна на вработен во претпријатието и беше издаден сертификат за беснило со кој не се утврдени знаци на беснило ниту други промени“, велат од ЈП „Лајка“.

Кучето Кара беше заловена од тимови на „Лајка“ откако жители на Аеродром пријавија дека нападнало три деца.

Поврзани вести

ВИДЕО I Индонезија: Вулканот Синабунг почна да исфрла облаци од пепел

Слободен печат

Деспотовски: Од почетокот на годинава потпишани пет договори, а се преговора со повеќе за над 300 милиони евра инвестиции

Слободен печат

СЗО: Повеќе случаи на ковид-19 се пријавени ширум светот во последните две недели отколку во првите шест месеци од пандемијата

Слободен печат

Николоски: Луѓето осудени за настаните од 27-ми април не се терористи

Слободен печат

Бајден нуди заживување на нуклеарниот договор: Иран бара „преку леб погача“?

Слободен печат

„Синофарм“ понуди поддршка на програмата Ковакс за обезбедување вакцини за сиромашните земји

Слободен печат

Остави Коментар