9.2 C
Скопје

Затвореник косовец предизвикал пожар во затвор „К’шање”

Во СВР – Куманово вчера во 16:45 часот командирот во затвор „К’шање”, пријавил пожар во крилото за странци, каде била опожарена ќелија од страна на затвореници.

Од извршениот увид од увидна екипа од СВР Куманово било констатирано дека во затворот на вториот кат влезната врата од ќелија била отворена, а во истата имало опожарени душеци од кревети.

– Од извршениот разговор со вработените во затворот утврдено било дека пожарот бил предизвикан од затвореникот Н.Р. (34) од Косово, кој запалил два душеци, по што излегол надвор и ги скршил двете камери кои биле поставени во ходникот од крилото, соопштија денеска од МВР.

Прочитајте и...  Пронајден мртов маж во Пчиња

Поврзани вести

Пронајден мртов маж во Пчиња

Слободен печат

Кривична пријава за дебранец кој узурпирал државно земјиште

Слободен печат

Во Скопје 226 санкционирани возачи, 11 за брзо возење, 19 без возачка

Слободен печат

Акциска контрола на полицијата во Кавадарци и Неготино, изречени 93 мерки

Слободен печат

Тешка сообраќајна несреќа во Скопје, има и повредени

Слободен печат

Прилеп: МВР приведе лице кое се барало со потерница и го спроведе на издржување затворска казна во Битола

Слободен печат

Остави Коментар