Затвореник до смрт претепа двајца педофили во затвор во САД

Затвореникот Дејвид Боб (48) починал истиот ден, а Грехам Де Луис-Конти (62), три дена подоцна во болница. И двајцата отслужувале доживотен затвор за сексуални напади врз деца под 14 години.

Еден затвореник во Калифорнија преку писмо признал дека до смрт претепал двајца педофили во затвор, пренесува „Дејли меил“. Тоа се случило, како што пишува во писмото, само два часа откако советникот во затворот го игнорирал предупредувањето од затвореникот дека може да стане насилен.

Џонатан Вотсон, 41-годишен осуденик, признал дека со удари во глава убил двајца мажи на 16 јануари во Центарот за третман на зависности.

Затвореникот Дејвид Боб (48) починал истиот ден, а Грехам Де Луис-Конти (62), три дена подоцна во болница. И двајцата отслужувале доживотен затвор за сексуални напади врз деца под 14 години.

-Не можеме да коментираме истрага која е во тек- изјавил Дејн Симас, портпарол на затворскиот состав во Калифорнија.

Прочитајте и...  Стаменковска Стојковски ја обвини СДСМ за вработување на партиски послушници (ВИДЕО)

Убиецот Вотсон издржува доживотен затвор за убиство кое го сторил во 2009 година.

Вотсон во писмото до медиумите пишува дека шест дена по неговото пристигнувањето во затворот, бил сместено и злоставувачот на деца.

Вотсон е уверен дека човекот ги предизвикал и другите затвореници, гледајќи програма наменети за мали деца.

Вели дека не можел да спие затоа што, како што напишал, не го сторил она што неговите инстинкти барале од него. Само два часа пред нападот, тој му рекол на затворскиот советник итно да го врати во некој затвор со подобро обезбедување, бидејќи во спротивно ќе стане агресивен. Но, советникот не го послушал.

-Со оглед на тоа што сум осуден на доживотен затвор, немам што да изгубам. Овие луѓе се кошмар на сите родители- напишал тој.

Прочитајте и...  Заев: СДСМ покажува вистинска грижа за земјоделците, го цени и вреднува нивниот труд

Сè уште не се поднесени никакви обвиненија, за овој чин.

Прочитај повеќе

Уапсен маж осомничен за убиство на полицаец за време на протестите во Хонгконг

Пресудата за статусот на „Аја Софија“ ќе биде објавена во рок од 15 дена

Слободен печат

Османи: Моето очекување е до октомври да биде прифатен финалниот текст за преговарачката рамка

Слободен печат

Орбан контра ЕУ: Од списокот на „безбедните“ држави дозволен е влез само за Србите

Слободен печат

Зафировски од МОРО: Додека не се донесе закон за најмала гарантирана исплатена саатнина, не сме ни приближно блиску до европските држави (ВИДЕО)

Слободен печат

Трагедија во Мјанмар: Најмалку 110 рудари загинаа во свлечиште во рудник

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тодороска од Демократи: Народот е сопственик на државата, политичарите се минливи (ВИДЕО)

Слободен печат

Тепачка во маркет во Крагуевац: Купувачот не сакал да стави маска, вработениот не го пуштал внатре (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев за изјавата дека ќе соберел „и шуто и рогато“: По два саати во кафана, се случуваат грешки

Слободен печат

Андоновиќ: Русија избра доживотен претседател и започна воени игри околу Атлантикот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев ја повика ВМРО-ДПМНЕ да престане да го омаловажува јазикот нарекувајќи го „северџански” и да ја поздрави преговарачката рамка

Слободен печат

Заев: Со отворањето на преговорите, почнуваме нова фаза од македонската европеизација (ВИДЕО)

Слободен печат