19 C
Скопје

Затворен угостителски објект во тетовско: Приведен сопственикот и три странски државјанки

Ноќеска околу 00.40 часот, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода А.А. (30) од тетовско Боговиње, чиј угостителски објект во с. Жеровјане работел по дозволеното време и во него престојувале тринаесет гости и шест странски државјанки. А.А. бил задржан во Полициската станица Тетово и по документирање на случајот ќе му биде изготвен поднесок за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”, согласно член 206 од Кривичниот законик.

Во угостителскиот објект, исто така, приведени се и три странски државјанки, од кои две од Русија и една од Република Албанија, поради сомнение дека го злоупотребиле туристичкиот престој, односно дека престојувале спротивно на целта. И тие се задржани во Полициската станица Тетово за натамошна постапка и против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Познат нарко-бос убиен во центарот на Тирана

Поврзани вести

Бројот на новороденчиња во Франција падна за 13 отсто во текот на една година

Слободен печат

Заев задоволен: Наплатата на ДДВ е подобрена, преговараме со девет нови странски компании за инвестиции

Слободен печат

Заев: Го јакнеме менталниот склоп на целото општество, случајот со Мијалков е резултат на досегашните реформи

Слободен печат

Саркисјан: Барам начин за мирно решавање на ситуацијата

Слободен печат

Маричиќ: Евростат потврди дека пописот ќе биде по меѓународни стандарди

Слободен печат

Полска воведува нови ковид правила: Го укина карантинот за вакцинираните од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар