ЗАТОА Е ВЕЛИКАН: Ѓоковиќ со силна порака до конкуренцијата!

Новак Ѓоковиќ после триумфот во Париз од недела ќе ја започне битката за последниот трофеј оваа сезона, на АТП завршниот турнир во Лондон.

Нема да биде само борба за престижниот трофеј, туку и за првата позиција на крајот од сезоната.

Петпати беше прв на крајот од сезоната, доколку успее Србинот во тоа и оваа година, ќе се израмни со рекордот на Американецот Пит Сампрас.

Ѓоковиќ е во групата „Бјерн Борг“ заедно со Рожер Федерер, Доминик Тим и Матео Беретини.

– Ќе биде тоа една тешка задача за мене со оглед на тоа какви ривали имам во групата. Доколку успеам годината да ја завршам на првото место, ќе биде фантастично. Имам голем мотив – рече Ѓоковиќ.

Прочитајте и...  Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед - ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Со оглед на тоа што Федерер му е противник во групата, Новак се потсети на еден од нивните последни дуели, финалето на „Вимблдон“, кога Србинот направи историски пресврт.

– Во таквите мечеви користам визуелизација, односно одиграм меч воглавната пред да излезам на теренот. Секако, такво сценарио не можев да предвидам, но се обидувам да бидам подготвен за сите можни ситуации. Во мене се води поголема битка, за разлика од онаа поврзаната, со противникот – додаде Ѓоковиќ.

Ноле признава дека Федерер и Надал му даваат најголем мотив.

– Едни со други се тераме напред. Веројатно поради нив двајца и понатаму се натпреварувам на ова ниво. Дури и да ги престигнам, и понатаму ќе ми бидат голема мотивација – вели српскиот тениски ас.

Прочитајте и...  Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат