23.8 C
Скопје

Засилени полициски контроли за првиот викенд по општиот карантин во Франција

Французите се слободни да се движат во радиус од 100 километри од местото на живеење.

 Министерот за внатрешни работи на Франција Кристоф Кастане со засилени контроли, сака да се почитува забраната за одење подалеку од 100 километри од местото на живеење на Французите, јави дописникот на МИА.

Министерот за внатрешни работи најави зајакнување на контролите настаниците, терминалите и местата за заминување по повод првиот викенд по излегувањето од изолацијата.

Со новите одредби Французите се слободни да се движат во радиус од 100 километри од местото на живеење без специфичните потврди, додека за секое подалечно патување потребна е потврда и вистинска недоложна потреба за тоа.

Поврзани вести

ЕМА: Регистрирани се 415 можни случаи на згрутчување на крвта по вакцинирањето

Слободен печат

Ужас во Италија: Мајка ја молела ќерката да се врати дома, а потоа роднините ја убиле

Слободен печат

Пленковиќ: Да се реши спорот меѓу Македонија и Бугарија и да се одблокира преговарачкиот процес

Слободен печат

Филипче се запозна со ќерката на Јасмина Василковска, жената донор на срце и бубрези

Андреја Ристески

Вооружен напад на колеџ во Нигерија, киднапирани ученици и наставници

Слободен печат

„Галуп“: 70% од испитаниците во Бугарија не се согласуваат на отстапки во спорот со Македонија

Остави Коментар