Засега само стравот од сојот омикрон е стигнат во Македонија

На Институтот за јавно здравје во Скопје има можности да се детектира сојот омикрон на коронавирусот, но досега таков случај не е откриен, информира за „Слободен печат“ директорот на Институтот, д-р Шабан Мемети. Во меѓувреме, Светската здравствена организација ја прогласи оваа варијанта за загрижувачка. Омикрон мутацијата е регистрирана во Германија, Белгија, Италија и во Велика … Продолжи со читање Засега само стравот од сојот омикрон е стигнат во Македонија