15 C
Скопје

Засега без договор за „државјанства со сведоци“

Според Заев, станува збор за 2.727 барања за државјанства, за нешто повеќе од 3.200 граѓани, од кои 1.500 кои не живеат тука, а 700 граѓани се т.н. фантоми, граѓани што се родиле и пораснале во Македонија, но никогаш не добиле државјанство.

Средбата меѓу владиниот тим, предводен од премиерот Зоран Заев, со лидерите на Алијанса и Алтернатива, Зијадин Села и со Африм Гаши, заврши без конечен договор. По средбата Заев рече дека е направен сериозен исчекор, чија цел е оформување на законскиот текст, за кој парламентот треба да одлучува наредната недела. Јавноста не доби одговор дали е тргнато барањето да се издава државјанство со сведоци.

– Се видоа детално бројките колку граѓани има кои немаат државјанство, или кои не стекнале државјанство со брак, или поради враќање во земјата ги бараат државјанствата… Ги отворивме сите важни прашања, заокруживме доминантни европски практики. Годините за стекнување државјанство кај нас е престој од осум години, имаме европски земји каде што имаме пет, седум, десет години. Ќе се извади еден просек, и согласно со Европската Унија, ќе се формира една бројка, рече Заев.

Заев верува дека во Собранието, амандманите ќе бидат повлечени и дека тоа ќе биде деблокирано.

– Верувам дека ќе бидат тргнати амандманите, и не само од Алијанса и Алтернатива, туку и од ВМРО-ДПМНЕ, рече Заев.

Според него, станува збор за 2.727 барања за нешто повеќе од 3.200 граѓани, од кои 1.500 кои не живеат тука. 700 граѓани т.н. фантоми, граѓани што се родиле и никогаш не добиле државјанство.

И лидерот на Алтернатива Агим Гаши рече дека има напредок во преговорите и за неколку дена би можело да се дојде до заеднички решенија.

– Ние сме оптимисти дека за неколку денови можеме да дојдеме до еден заеднички текст и решенија, кои би довеле до завршување или окончување на проблемот со законот за државјанство. И ние и власат се базираме на стандарди кои се применуваат во најразвиените европски држави, рече Гаши.

Според неофицијални информации на „Слободен печат“, на денешната средба копјата најмногу се кршеле околу владиниот предлог наместо Закон за државјанство да има преодна одредба која ќе важи само шест месеци. По истекување на рокот, на сила да се врати постојниот Закон за државјанства, понуда тешко прифатлива за АА/А бидејќи тие бараат нов закон за државјанства. Неодамна претседателот на Алијансата Зијадин Села за Радио Слободна Европа ја потврди изјавата на премиерот Заев дека државјанство ќе се добива со некаков документ со кој ќе се потврди дека лицето живеело во Македонија, а не со сведоци.

Во меѓувреме во Собранието со илјадници амандмани од Алијанса и Алтернатива се блокирани законите од петтиот пакет економските мерки, главно финансиска помош за над 20.000 граѓани, но и на деловните субјекти на земјата. Законот за државјанство, пак, е блокиран со амандмани на ВМРО-ДПМНЕ. Неодамна партискиот лидер Христијан Мицкоски најави дека ќе ги повлечат амандманите, но прво треба да го видат договорот меѓу Заев, Села и Гаши за добивање македонско државјанство.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар