Засадени 3.300 садници во Општина Аеродром

Општина Аеродром денеска почна со акција за засадување дрвја околу ООУ „Ѓоргија Пулевски”. Беа засадени висококвалитетни листопадни садници, алпинетум и грмушки.

Во акцијата се вклучи и градоначалникот на општината, Златко Марин. Покрај него, дрвја садеа и вработените во општинската администрација, спортисти, ученици и голем број граѓани, кои преку отворена анкета даваа свои предлози за локации за засадување.

Градоначалникот Марин истакна дека зазеленувањето на општината останува врвен приоритет со кој се подобрува животната средина и квалитетот на воздухот.

– Во наредниот период ќе се засадат околу 3.300 садници во неколку последователни акции, и тоа во Реонски центар, на улицата „Тоше Проески”, како и на други локации. Минатата година беа засадени околу 2.200 дрвја, со што изминатите две години се засадени вкупно 5.500 дрвја, рече Марин.

Прочитајте и...  Харис го обвини Трамп за ситуацијата со Ковид-19 во САД

– Исто така, во буџетот за наредната година предвидовме дополнителни 20 милиони денари за набавка на садници, така што и оваа бројка двојно ќе се зголеми, соопштија од прес-службата на Општина Аеродром.

Прочитај повеќе

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат

Припадник на ИД уапсен во Турција, имал кај него и самоубиствен елек, планирал напад на полициска станица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На протестите во Етиопија убиени најмалку 17 лица, меѓу нив и деца

Слободен печат

Трамп за историското воспоставување дипломатски односи меѓу Израел и ОАЕ: Огромен напредок

Слободен печат

Дачиќ: Белград нема да се меша, азербејџанскот амбасадор во Србија не е уапсен овде

МИА Агенција

Во Бугарија антивладини протести 36-ти ден по ред (ВИДЕО)

Слободен печат

Тензично во Минск: Полицијата ги затвори приодите кон Плоштадот на независноста, илјадници демонстранти се на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Хрватска меѓу водечките извозници на коронавирусот во Германија, Македонија на 10. место

Слободен печат