Зас: Проширувањето на НАТО ќе ги зголеми тензиите во Европа

НАТО знаме
Знамето на НАТО / Фото: EPA-EFE/TOMS KALNINS

Проширувањето на НАТО ќе ги зголеми тензиите во Европа, изјави денеска за новинарите Станислав Зас, генерален секретар на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ЦСТО) предводена од Москва.

Говорејќи по самитот на ЦСТО во Москва, Зас рече дека алијансата се соочува со предизвици за понатамошна милитаризација на Источна Европа.

Москва ќе преземе мерки како одговор на ширувањето на воената инфраструктура на НАТО на територијата на Финска и Шведска, изјави претходно денеска рускиот претседател Владимир Путин.

– Проширувањето на воената инфраструктура на таа територија (Финска и Шведска) несомнено ќе предизвика наша контрареакција, рече Путин на самитот на земјите-членки на ЦСТО, пренесе ТАС С.

Според него, реакцијата ќе зависи од природата на заканата.

Видео на денот