Заробени шест ерменски војници кои се обиделе да влезат во Азербејџан

Министерство за одбрана на Азербејџан денеска соопшти дека синоќа се заробени шест ерменски војници додека се обидувале да ја преминат границата, а информацијата ја потврди и Ереван.

Во соопштението се прецизира дека диверзантската група на ерменската армија се обидела да навлезе на територијата на Азербејџан во правец на областа Јукари Ајрим во пограничната област.

– Со брза акција, шестмина ерменски војници беа опколени и заробени, се наведува во соопштението.

Ситуацијата на ерменско-азербејџанската граница е тензична откако Ерменија го обвини Азербејџан на 12 мај за испраќање трупи преку границата.

Азербејџан вчера ја обвини Ерменија за прекуграничен напад врз нејзините сили помеѓу 24 и 26 мај.

Видео на денот