Заробена на аеродром: Без азил ја чека смртна казна

Поранешната иранска мисица Бахарех Заре Бахари (31) последниве три недели е заробена на аеродромот на Филипините и се плаши за својот живот.

Бахари неодамна објави видео во кое изјави дека се плаши за својот живот. Поранешната мисица се плаши дека властите ќе ја депортираат назад во Техеран, каде што ѝ се заканува смртна казна бидејќи го критикувала иранскиот режим.

На 17 октомври Бахари побарала азил, а одлуката треба да се дознае на 11 ноември. Дотогаш мора да користи јавен тоалет и да спие во мала соба.

Facebook

„Не ми е добро. Ми паѓа косата од стрес. Понекогаш психички толку лошо се чувствувам, овде немам приватност бидејќи нема врата во собата и секогаш сум загрижена кога сакам да се преслечам“, изјавила и додала дека ментално ја убива собата во која спие.

Прочитајте и...  Избори во Иран: Водат сојузниците на Револуционерната гарда

„Сите ѕидови се бели, креветот е бел, сè е бело. Секогаш е осветлено. Кога го проверувам мобилниот не знам дали е седум часот наутро или седум навечер. Го губам времето, а понекогаш го губам и разумот“, додала.

Instagram

Прочитај повеќе

Филмот што ги смени Оскарите: „Паразит“ е последната голема револуција на филмската уметност

слободен печат

Сте се запрашале зошто скоро секогаш похуваното месо го подготвувате лошо? Ова се петте грешки што најчесто ги правите!

слободен печат

Интервју со Зеле Липовача („Дивље јагоде“): Не ми треба некоја посебна состојба за да бидам креативен

Иван Беќковиќ

Кои се обврските на сопственикот со новиот член во домот

Слободен печат

Јогурт перничиња, прсти да излижеш (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Кариера, љубов и здравје: Дневен хороскоп за 22 февруари

Остави Коментар

оне × 4 =

Прочитај повеќе

Виц на денот: Цариник

Слободен печат

Животна приказна на Алберт Ајнштајн: Имал проблеми со дислексија, семејството го сметало за бавен, а учителот тврдел дека од него ништо нема да биде!

Слободен печат

Одржувањето лична хигиена низ вековите: Старите Грци се туширале со црева, на римските аристократи робовите им ги миеле забите

Слободен Печат

Како настанала Статуата на Давид, ремек-делото на Микеланџело

слободен печат

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Long shot“ е урнебесна комедија која морате да ја погледнете! (ВИДЕО)

Михаило Донев

Обрнете внимание: Пет најчести грешки кога се похува месо

Слободен печат