Заради ОВОЈ ЧОВЕК цела планета е во ОПАСНОСТ – Протекоа тајни документи за причините позади пожарите во Амазонија

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро се надева дека ќе ги саботира напорите да се сочува Амазонија, откриваат документите кои неодамна се појавија во јавноста.

Како што се наведува, бразилската влада планира да гради мостови, автопати и хидроелектрани во џунглата, а со тоа ќе ги одбие надворешните притисоци да се заштити најголемата дождовна прашума во светот.

Плановите ги објави политичкиот портал openDemocracy во екот на пожарот кој ја пустоши Амазонија. Документите покажуваат дека се одржани состаноци на владини и локални функционери, а за време на еден собир во февруари, министрите го претставиле планот за спорниот регион.

– Развојните проекти мораат да се применат во областа на Амазон, за тој дел од земјата да може да се приклучи на остатокот од државата, за да може да ги одбиеме меѓународните притисоци за зачувување на оваа област. Затоа, неопходно е да изградиме хидроелектрана, мост преку Амазон и пат до границата – пишувало на еден од слајдовите на презентацијата која била прикажана на состанокот.

Прочитајте и...  ИНТЕРВЈУ СО ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Спремна ли е Македонија да се справи со Корона, вирусот тропа на македонските порти (ВИДЕО)

Од друга страна, странски влади, невладини организации и организацијата „Gaija Amazonas“, се борат за Амазонија, што очигледно пречи на државните планови.

На ова подрачје се наоѓа најголемата светска заштитена област, прашума од 135 милиони хектари која се протега од Андите до Амазон и Атлантикот.

Прочитај повеќе

Мета: Поднесов пријави против членови на „структурирана ќелија и опасна банда“

МИА Агенција

Харви Вајнстин прогласен за виновен за силување и сексуално вознемирување

МИА Агенција

Напад на талибанците во Авганистан, најмалку шест загинати

МИА Агенција

Здравствените власти во Хрватска тестираат шест примероци за коронавирус

МИА Агенција

Во воздушен напад врз пункт за набљудување во Идлиб загинаа 13 турски војници

МИА Агенција

Глобалното ширење на коронавирусот ги стресе светските пазари на капитал

МИА Агенција

Остави Коментар

18 − 3 =

Прочитај повеќе

Европа трепери од коронавирусот во Италија, Македонија ги засилува граничните контроли

Слободен печат

Грчката авиокомпанија „Ејџиан Ерлајнс” ќе продолжи со редовни летови и кон Италија

Слободен печат

Анадолија: Најмалку 100 транспортни воени авиони на Хафтар му испорачаа речиси 6.200 тони оружје

МИА Агенција

Бектеши: Стратегијата за енергетика до 2040 година целосно ќе го модернизира и трансфомира енергетскиот сектор

МИА Агенција

Земјотрес од 4,5 степени ја погоди јужна Италија

МИА Агенција

Москва и Анкара планираат нова серија на консултации за ситуацијата во Идлиб

МИА Агенција