Заради Хитлер Германија ја забрани употребата на регистрацијата „HH 1993“

Виш управен суд во Минстер забрани употреба на автомобилските регистарски таблички со ознака „HH 1933″ (ХХ 1933), бидејќи премногу асоцира на периодот на националсоцијализам и доаѓањето на Хитлер на власт, поради што се коси со правилата за почитување на моралот и обичаите.

„Комбинацијата на бројки и букви, врз основа на општото познавање на историјата, е соодветна за поврзување со националсоцијалистичкиот режим, што се коси со законот за забрана на кршење на правилата за морал и обичаи”, се наведува во образложението од Судот.

„ХХ 1933″ асоцира на националсоцијалистичкиот поздрав „Хајл Хитлер”, a 1933 е годината кога Хитлер, на чело на националсоцијалистите, дојде на власт во Германија.

Судот со тоа ја отфрла тужбата од маж од западногреманскиот град Вирсен, кому надлежната градска служба прво му дала одобрение на тие таблички, но по поплаката од еден граѓанин, го повлече одобрението. Сопственикот потоа се обратил до Судот во Дизелдорф, кој го одбил неговото барање, поради што се обратил и до Вишиот суд во Минстер, кој ја потврди одлуката на пониската инстанца.

Прочитајте и...  Пендаровски: Гоце Делчев е македонски револуционер и треба да ни биде чест што Бугарија го смета за свој херој (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат