4 C
Скопје

Заработката од видео игрите се зголемила за 21% за време на пандемијата

Приходите во индустријата за видео игри во Кина минатата година беа околу 43,2 милијарди долари, што е за 21% повеќе во однос на 2019 година, објави шангајскиот деловен портал „Yicai Global“, повикувајќи се на податоците од Кинескиот интернет-информативен центар „CINIC“.

Приходите на сегментот на игри на мобилни уреди се големиле за 33% од 2019 година односно на околу 32,6 милијарди долари во текот на изминатата година. Тоа е 75% од вкупниот приход на целата индустрија за видео игри во Кина.

unsplash

Уделот на на игрите во вкупната структура на приходи во Кина минатата година беше само 2%, што е далеку под 28% од глобалното учество. „CINIC“, сепак, смета дека кинескиот пазар има потенцијал за развој во оваа област.

Прочитајте и...  Виц на денот: Кокошки

До крајот на 2020 година, бројот на корисници на видео игри според податоците на „CINIC“ достигнал 518 милиони, што е повеќе од половина од вкупниот број на корисници на Интернет во земјата.

Поврзани вести

Дневен хороскоп за 3 март: Ви претстојат позитивни промени во љубовта

Слободен Печат

Виц на денот: Кокошки

Слободен печат

На денешен ден – 3 март

Слободен Печат

„Се чувствував виновен и длабоко посрамотен“: Ентони Хопкинс призна зошто му се препуштил на алкохолот

Слободен печат

ВИДЕО | Сон на секој што чува домашно милениче и нема двор: Лола е куче што користи нокшир!

Слободен печат

Лесно влегуваат во долгови и не знаат за доста: Овие 5 хороскопски знаци се најголемите трошаџии

Слободен печат

Остави Коментар